Pod záštitou europoslankyně Veroniky Vrecionové se konal workshop Sociální zemědělství v ČR a EU, jehož cílem byla podpora sociálního zemědělství v EU, představení jeho fungování v ČR i v širším kontextu. Účastníci byli pozváni na mezinárodní konferenci k 10 letům soustavné podpory sociálního zemědělství v České republice, která se bude konat v srpnu, 2023 v Praze a v Českých Budějovicích.
Veronika Vrecionová, europoslankyně, na úvod pozdravila zúčastněné, představila zemědělství a jeho základní funkce a zvýznamnila klíčové postavení zemědělství v oblasti zaměstnanosti na venkově.
Radek Holomčík, náměstek ministra zemědělství, vyzdvihl přípravy zákona o sociálním podnikání v ČR včetně definice sociální farmy, důležitost komunikace s institucemi EU. Zároveň pozval zúčastněné na mezinárodní konferenci 23. – 24. 8. 2023 v Praze a Českých Budějovicích na téma sociální zemědělství.
Matyas Szabo, DG Agriculture and Rural development, uvedl téma inkluze v zemědělství, udržitelnost lidských zdrojů na venkově, sociální ekonomiku. EU věnuje zvýšenou pozornost osobám se znevýhodněním. Především v těchto opatřeních:
- PRV (2014-2022)
čl. 19 – Podpora zemědělského podnikání v nezemědělských oblastech
čl. 35 – Spolupráce, diverzifikace zemědělských činností, možnosti komunitou podporovaného zemědělství, vzdělávání o životním prostředí a potravinách
čl. 42 – LEADER
- SZP (2023-2027)
čl. 73 – Investice do zemědělských podniků
čl. 75 – Zakládání farem,
čl. 77 – Spolupráce + LEADER, CAP network, indikátor 42 – Podpora sociální inkluze
- Rural Action Plan (Akční plán pro venkov)
- EIP Agri Focus Group Social Farming and Innovation, Social Farming and Innovations (europa.eu)
Lukáš Pachta, DG Employment, Social affairs and inclusion, tematizova evropské sociální fondy ESF+, pracovní trh a inkluzi, rovné příležitosti, strukturální a kohezní fondy, Social Economy Action Plan. Tam všude lze načnout téma sociálního zemědělství.
Eliška Hudcová, Evangelická teologická fakulta UK, uvedla definici a přínosy sociálního zemědělství pro jednotlivce, komunitu, společnost. Ukázala jej jako příležitost pro venkov, prevenci odlivu mozků, podporu zaměstnanosti, zvýznamnila mezioborovou a mezinárodní spolupráci.
Jan Moudrý, Fakulta zemědělská a technologická JU, definoval sociální zemědělství, představil stav zemědělství (v ČR), historii a současnost sociálního zemědělství v ČR, strukturu, cílové skupiny, příklady dobré praxe a konkrétní čísla.
Samuel Hubaux, Sociální zemědělství Valonsko, představil projekt Nos Oignons, společné aktivity farem pro podporu lidí s duševním onemocněním, především sociální podporu mimo zaměstnanost, peněžní a nepeněžní podporu sektoru ve Valonsku.
V závěru workshopu se vedla diskuse o potřebě tvorby strategických podpůrných materiálů od Evropské komise, Directorate-Generals (DGs) a dalších institucí EU, podpoře mezinárodní spolupráce a přetavení do národních podmínek, podpoře výzkumu.
Na workshop navazovala odpolední diskuse s Veronikou Vrecionovou o vydání stanoviska k sociálnímu zemědělství Evropskou komisí, o možnostech procesního zajištění a spolupráce s dalším předsednickými státy.
Členové české delegace měli možnost v čase 15:30 – 16:30 hod. navštívit jednání Komise pro zemědělství a venkovský rozvoj, Evropský parlament. Europoslanci vedli diskusi nad reformou Společné zemědělské politiky, otázkami zaměstnanosti, sociální rovnosti.