V Irsku existuje na 130 sociálních farem. Nejčastěji fungují v modelu tzv. hostitelského místa, kam v šesti až osmi týdenních blocích přichází na základě smlouvy lidé z nedalekého zařízení sociálních služeb (nejčastěji ekvivalenty domova pro seniory, týdenního stacionáře, domova se zvláštním režimem atp.), a farmář je po tuto dobu doprovází. Na farmě tak bývá poměrně malá skupinka lidí, kteří se více či méně podílí na chodu farmy, ale cílem je především změnit jejich prostředí, dělat něco smysluplného, trochu jinak se hýbat, mít nové zážitky. Rozhodně nejde o placenou práci.
Zaplaceno naopak dostane zemědělec od organizace Social Farming Ireland https://www.socialfarmingireland.ie/, která se stará o irskou síť sociálních farem a čerpá od státu finance právě na odměnu farmáře. Peníze má také na zprostředkování kontaktu s konkrétní institucí, kde se starají o lidi, kteří to sami dokáží jen s většími obtížemi.
Nejen tyto informace jsme zjistili při posledním projektovém setkání SoFarTEAM – Sociální práce v zemědělství, https://sofaredu.eu/, které proběhlo na konci června 2023.
Na naznačené webové stránce budou již brzy k vidění a přečtení návody, co na farmě dělat, když tam chcete pozvat člověka v obtížné životní situaci. Na co myslet, na co si dát pozor, jak postupovat v různých situacích tak, aby z nich vyšli posíleni jak farmáři, tak lidé, kteří na farmu přichází.