Projekt SoFarmTEAM, dotovaný z programu Erasmus+, se velice pěkným způsobem snaží o zpracování potřeb a typy podpor znevýhodněných cílových skupin na farmách.
Díky zúčastněnému pozorování, které provádí učitelé na farmách, hloubkovým rozovorům s farmáři a sociálními pracovníky, se realizátoři projektu snaží o co nejlepší postižení toho, co se na farmách skutečně děje a jaká nejefektivnější pomoc je křehkým osobám nabízena, kdo ji nabízí, co k tomu musí umět, co je naopak navíc.
Získaná data využijí pro překlenutí teorie sociální práce s praxí a praxe sociálního zemědělství se zemědělstvím. Těšte se na skvělé výsledky!
Registrační číslo:
EC 2020-1-DE01-KA203-005660; Projekt podpořen z programu Erasmus+
Podrobnosti o projektu:
Sociální zemědělství, krátce řečeno, propojuje zemědělskou oblast – primární produkci i zpracování – na farmách, s obecně pojatou sociální prací. Cílem sociálního zemědělství je využít benefitů produkčních i mimoprodukčních funkcí zemědělství k podpoře kvality života osob se sociálním znevýhodněním nebo zdravotním postižením. Akcentovány jsou především pracovní integrace, sociální služby, rehabilitace, terapie a vzdělávání, které probíhají na farmě. Zemědělské hospodářství nabízí mnohé výhody, které se k tomuto prostředí váží – ať už jde o praktickou činnost, kontakt se zvířaty, práci na čerstvém vzduchu, personál mimo systém sociálních služeb či zdravotnictví atp. Sociální zemědělství tak představuje inovativní přístup k péči a podpoře obyvatel, kteří zůstávají na okraji společnosti.
Projekt SoFarTEAM – Social Work in Farming – Teaching material about client groups and their involvement in social farming se soustředí na lidi se zdravotním a sociálním znevýhodněním a jejich zapojení do sociálního zemědělství. Vzniklé dokumenty po tři roky (2020-2023) vypracovává skupina 6 partnerů ze 4 evropských zemí, aby přiblížili, co všechno mohou lidé se zdravotním a sociálním znevýhodněním čerpat z faremního prostředí, jak farmy využít na maximum a jak se do sociálního zemědělství promítá sociální práce. Materiály budou moct využívat vzdělavatelé v sociální práci, sociální zemědělci, ale i široká veřejnost a všichni zájemci o tuto dynamickou oblast.
Na projektu se:
Thüringer Öekoherz, e.V., GE (koordinátor), Über den Verein | Thüringer Ökoherz (bio-thueringen.de)
Jabok – Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická, CZ (partner), JABOK | Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická
Social Farming Ireland, IR (partner), Home – Social Farming Ireland
Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity, CZ (partner), Zemědělská fakulta JU (jcu.cz)
Hochschule Neubrandenburg, GE (partner), Hochschule Neubrandenburg – Hochschule Neubrandenburg (hs-nb.de)
Federatie Landbouw en Zorg, NL (partner), Federatie Landbouw en Zorg (zorgboeren.nl)
Projekt SoFarTEAM se po 36 měsících nachýlil k 31. srpnu 2023 ke svému konci.
Po tři roky spolu pracovali reprezentanti šesti organizací ze 4 evropských zemí. Společně vytvořili zprávu z výzkumu, ve kterém zpracovávali na 70 rozhovorů a 15 zúčastněných pozorování.
Výzkumná zpráva je ke stažení zde:
Na základě výzkumu, odborné literatury a vlastních zkušeností jsme následně napsali učebnici (na 270 stránek), v níž čtenář najde mnoho informací o práci s vybranými cílovými skupinami (lidé s mentálním postižením, lidé s problémy v oblasti duševního zdraví, lidé se závislostmi, mládež, starší lidé, uprchlíci, lidé s tělesným postižením), o tom, jak má vypadat sociální farma, obecné slovo o sociálním zemědělství a o teoriích v sociálním zemědělství.
Učebnice je naplněná citáty sociálních zemědělců, fotkami, případovými studiemi a dalším. Na konci každé kapitoly jsou otázky k procvičení. Je určena pro studenty, učitele i širokou veřejnost.
Materiál je ke stažení zde:
Dalším úkolem, který jsme naplánovali v projektu splnit, byl sepis krátkých průvodců pro praktiky, kteří by chtěli získat rychlou informaci o lidech, kteří se nachází v obtížné životní situaci. Najdou několik nápadů, jak s těmito lidmi pracovat na farmách.
Všechny naše výsledky jsou také k dohledání na webových stránkách projektu SoFarEDU.eu