Die Kuhhoster – sociální farma nedaleko Berlína

Biodynamická sociální farma Die Kuhhorster
vzdálená 45 minut jízdy autem od Berlína je zázemím pro německé pojetí chráněné dílny pro lidi s mentálním a tělesným či kombinovaným postižením. Svou pracovní dobu zde tráví celkem 93 lidí, z nichž téměř 70 má nějakou formu znevýhodnění. Kvalita služeb je zajištěna přítomností sociálního pedagoga přímo na farmě, o zbytek se stará příroda sama, faremní režim a specifický typ práce, schopný farmář, dobré společné plánování a také hrdost z výsledku. 25 klientů bydlí přímo na farmě, stejně jako farmář, ostatní dojíždí z Berlína.
Farma obhospodařuje 400 ha zemědělských ploch od roku 1991, tehdy začali renovovat statek z roku 1886. Nyní vypěstují na 500 t brambor, které čistí a balí pomocí vlastního robota. Dále pěstují pšenici a špaldu, ty si vyčištěné v pytlích odváží okolní pekárny do vlastních mlýnů. 6 ha zabírá zeleninová zahrada se skleníky. Na farmě chovají 225 slepic, ale do budoucna plánují počet zvýšit na 800. Mají je jednak na vajíčka, ale také na prodej živých i zpracovaných kousků. Na 100 ha jsou pastviny, které vypásají krávy i koně, 200 ha zabírají pole.
Pro farmu je důležité, že je situována nedaleko Berlína, kam dodávají čerstvou zeleninu, vejce, maso a brambory. Svou roli hraje lokální kontext i příběh farmy. Kvalita všech surovin a produktů je samozřejmostí.
Klíčem úspěchu sociální farmy Die Kuhhorster je vysoká motivace, profesionalita a angažovanost farmáře. K tomu je nutné mít dobře vybraný a spolupracující tým. Zásadní je naprostá transparentnost všech obchodních vztahů a co nejkratší potravinové řetězce. Výhodou je, že farma je součástí velké zastřešující organizace – poskytovatele sociálních služeb.

Close Menu